BILEX : ul. Milionowa 2k, 93-034 Łódź

BLOG

42 640 37 01

42 680 93 93

biuro@bilex.pl

marketing@bilex.pl

 

Serwis nieczynny

Salon: Pon - Pt 9:00 - 17:00,
Sob. nieczynne

SKONTAKTUJ SIĘ

Pozytywne zmiany w prawie o ruchu drogowym

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej 10 najistotniejszym zmianom. Zarówno tym zachwalanym, jak i wzbudzającym kontrowersje.

Pozytywne zmiany w przepisach

 

Podniesienie dopuszczalnej prędkości na autostradach

 

Jedną z najbardziej niespodziewanych zmian w przepisach kodeksu drogowego było podwyższenie limitu prędkości maksymalnej na drogach szybkiego ruchu (znanych również jako drogi ekspresowe dwujezdniowe) i na autostradach. Na początku na tych pierwszych kierowcy mogli rozpędzać się do 100 km/h, a na tych drugich do 130 km/h. To standardy, które obowiązują na większości tego typu dróg w Europie.

 

W roku 2011 zgodnie z nowelizacją kodeksu drogowego limity te zwiększono. Od tego czasu na drogach szybkiego ruchu w Polsce można rozwijać prędkość rzędu 120 km/h, a na autostradach do 140 km/h. To słuszna zmiana biorąc pod uwagę fakt, że dzięki niej możemy szybciej przemieszczać się po kraju, a podniesienie prędkości maksymalnych na tego typu drogach w znaczącym stopniu nie wpływa na obniżenie tam bezpieczeństwa.

 

Co ciekawe, Polska – zaraz po Niemczech – jest drugim krajem w Europie z najwyższym limitem prędkości. U naszych zachodnich sąsiadów na wybranych drogach nie ma wyznaczonej górnej granicy prędkości, z którą można się poruszać.

 

Przejścia dla pieszych z wysepką

 

Przejścia dla pieszych rozdzielone wysepką od lat wzbudzają wiele kontrowersji, szczególnie kiedy dochodzi tam do wypadków. Piesi w większości sytuacji próbują zrzucić winę na kierowców tłumacząc się, że w momencie, kiedy weszli na przejście przed wysepką powinno się im ustąpić pierwszeństwa. Wydaje im się, że przejście przed i to za wysepką stanowią jedną całość. Jednak zgodnie z ustawą prawa o ruchu drogowych tak nie jest, to efekt jednej ze zmian, którą wprowadzono w przeciągu 10 ostatnich lat.

 

Przejście przed wysepką to jedno przejście, a to za nią uznawane jest według kodeksu drogowego za drugie. Czyli według prawa pieszy po pokonaniu pierwszego przejścia i znalezieniu się na wysokości wysepki powinien zachować szczególną ostrożność i nie kontynuować przechodzenia, ale zatrzymać się i jeśli to konieczne przepuścić nadjeżdżający pojazd.

 

Pozornie może wydawać się, że taka zmiana przepisów wpływa niekorzystnie na bezpieczeństwo pieszych. Tak naprawdę jednak jest odwrotnie, bo prawodawca nakładając na pieszego przechodzącego przez tego typu przejście obowiązek zatrzymania się na wysepce, zmusza go do zachowania ostrożności i chroni przed potencjalnym potrąceniem przez auto.

 

Możliwość kierowania mocniejszym skuterem z prawem jazdy kategorii B

 

Jedną z najbardziej przydatnych i ciekawych zmian w kodeksie o ruchu drogowym jest umożliwienie kierowcom posiadającym już prawo jazdy kategorii B prowadzenia nie tylko skuterów o pojemności 50 cm3, ale też i takich, których pojemność silnika dochodzi do 125 cm3. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby kierowca posiadający tego typu prawo jazdy mógł zasiąść za sterami mocniejszego skutera, od momentu wydania dokumentu musi minąć co najmniej 3 lata.

 

ŹRÓDŁO

Q-Service

26 listopad 2018

http://q-service.com.pl/pl/NEWS_URL/pozytywne-zmiany-w-prawie-o-ruchu-drogowym-ostatnich-10-lat-qservice/

POWRÓT

Bilex salon samochodów nowych i używanych w Łodzi. Serwis mechaniczny oraz blacharsko lakierniczy. Wieloletnia tradycja, obsługa na najwyższym poziomie.

Zapraszamy!

KONTAKT

ul. Milionowa 2k 93-034 Łódź

42 640 37 01

42 640 37 01

biuro@bilex.pl

© 2018 Giekastudio.pl